(067) 218-99-88   
(093) 069-22-53
Ущільнення щебеню, коефіцієнт ущільнення та який запас матеріалу треба брати?
07.03.2023 0

При виборі сипучого матеріалу важливо враховувати такий показник як коефіцієнт ущільнення (КУ). З огляду на цей показник можна уникнути додаткових замовлень матеріалу у разі його нестачі. Даний параметр показує, наскільки можна зменшити обсяг матеріалу, зберігши при цьому таку саму масу. Оскільки за рахунок трамбування та природного усадки обсяг зменшується. Цей показник використовують для визначення кількості заповнювача. Що необхідно враховувати як під час купівлі, так і в процесі подальшого будівництва.

 

Зважаючи на те, що після трамбування насипна вага щебеню будь-якої фракції збільшиться, необхідно відразу врахувати запас матеріалу. Понад те, знаючи коефіцієнт ущільнення, можна прогнозувати стійкість самих будівельних об’єктів. Зважаючи на те, що коефіцієнт трамбування – це, по суті, ступінь зменшення обсягу, то він може змінюватись в залежності від 4-х факторів:

 

Методи і параметрів завантаження (наприклад, з якої висоти виконують засипку).
Особливостей транспортування – адже навіть нерухома маса в результаті просідання під власною вагою поступово ущільнюється.
Фракції щебеню та вмісту зерен меншої крупності, ніж нижня межа конкретного класу щебеню.
Лещадності – голчасті камені дають меншу усадку, ніж кубоподібні.
Слід пам’ятати, що міцність бетонних конструкцій, фундаментів будівель та автомобільних доріг залежить від точності визначення ступеня ущільнення. Однак також не варто забувати про те, що трамбування на майданчику найчастіше виконується тільки по верхньому шару, а в цьому випадку розрахунковий коефіцієнт не завжди відповідає фактичному усадці основи. Відповідно до вимог технології, кожен шар засипки необхідно закочувати та перевіряти окремо.

На будмайданчику, трамбування щебеню виконується штучно. Використовуючи віброплиту або ковзанку, цей коефіцієнт може зрости до 1,52. Зазвичай цей параметр значиться у проектній документації. Однак якщо в точному значенні немає необхідності, користуються усередненими показниками, зазначеними в СНіП 3.06.03-85:

 

Щебінь фракції 40-70, як правило, має ущільнення 1,25-1,3 (якщо його марка не нижче М800). До М600 – від 1,3 до 1,5. Для дрібних та середніх класів 5-20 та 20-40 мм дані показники не встановлені. Так як вони часто використовуються тільки при розклинцюванні верхнього несучого шару з зерен 40-70.

 

Знаючи, наприклад, коефіцієнт ущільнення щебеню 20-40 можна визначити масу матеріалу. Помножимо наявний обсяг (вагона, кузова вантажного автомобіля, тари тощо) на насипну щільність та коефіцієнт ущільнення.

 

Також коефіцієнт ущільнення необхідний підрахунку потрібної кількості матеріалів для планування ділянки. Так, наприклад, при засипанні щебенем 5-20 при товщині шару 20 см ми отримуємо:

1*0.2*1600 кг/м3 (щільність щебеню)*1,2 = 384 кг на 1 м2 площі, де 1,3 – це коефіцієнт ущільнення щебеню 5-20.

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментар
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Youtube